Dolar Alış : 4,0273 | Satış : 4,0345 | Euro Alış : 3,7422 | Satış : 3,7670 |

ELOKSAL


Eloksal, alüminyum yüzey işlem lüteratürüne Almanca’dan girmiş bir terimdir (eloxal). Uluslararası terminolojide “Anodic Oxidation (Anodik Oksidasyon)” veya “Anodising (Anodizasyon)” olarak tanımlanır. Eloksal, alüminyum için çok özel bir yüzey kaplamadır; elektrokimyasal bir proses ile yapılır. Kullanılan elektrolit, genelde asidik bir çözeltidir.

Kaplanacak alüminyum elektroliz işleminde anot olarak asılır. Akım yoğunluğu (Genellikle 1.5 Amp/dm2) uygun bir doğru akım kaynağından istenilen voltaja temin edilmelidir. Katod olarak da yine alüminyum kullanılır. Verilen akımı yoğunluğu işe orantılı olarak geçen sürede istenilen kaplama kalınlığı yakalanır.
Eloksal exotermik bir reaksiyondur, ısı açığa çıkar. Elektrolitin sıcaklığını sabit tutmak için bu ısının işlem ortamından alınması (elektrolitin soğutulması) gerekir. Kaliteli bir eloksal elde etmek için iş parçasının metalurjik yapısının da kaliteli olması ve eloksal tesisinin işlik kriterlerine göre dizayn edilmiş olması gerektiği unutulmamalıdır.

Eloksal kaplama (anodik oksidasyon), aluminyum ürünlere uygulanan en önemli yüzey işlemlerinden birisidir. Eloksal işlemi, yetmiş yıldan beri gerek dekoratif, gerekse endüstriyel uygulamalar için kullanılmaktadır. Mimari uygulamalar için eloksal tabakasının “renk”lendirilmesi amacı ile birçok çalışmalar yapılmış ve prosesler geliştirilmiştir. Bu proseslerin çoğu, eloksal tabakasının gözenekli (poröz) yapısının, renk verici pigmentleri barındırması esasına dayanmaktadır. Ayrıca organik boyalala bu tabakaya çoks ayıda renk uygulaması yapılabilir.


© 2013 Gensa Alüminyum. Tüm hakları saklıdır Gebze Ajans