Dolar Alış : 4,0273 | Satış : 4,0345 | Euro Alış : 3,7422 | Satış : 3,7670 |

UYGULAMA


Mekanik İşlemler
Eloksal’e uygun üretilmiş olarak firmamıza gelen alüminyum profil ve levhalar (isteğe baglı olarak) önce yüzeylerinde bulunan hataları gidermek ve malzemeye istenildiği mat ve parlak bir görünüm kazandırmak amacıyla mekanik işlemlere ( zımparalama, satinaj, polisaj ) tabi tutulurlar. 

Satinaj, çizik ve sürtüşme izlerini gidermek için tel fırçalarla yüzeyin düzeltilmesi işlemidir. Özel grinding makinesi ile yapılan zımparalama işleminin amacı ise eloksal öncesi yüzeyde mevcut olan Extrusion çizgilerini gidermek, istenirse daha kalın zımpara ile yüzeyde çizgili bir görünüm oluşturmaktır. Tüm bu işlemler sonucu yüzey eloksal işlemi için hazır hala gelir.

Kimyasal İşlemler
Mekanik işlemler sonucunda, yüzeyden kaldırılan metal tabakası ve kullanılan yağlar nedeniyle, yüzeyde bir miktar kalıntı oluşabilir. Bu kalıntılar yağ alma banyolarında temizlenerek giderilir. İstenilen yüzey görünümüne göre de kimyasal işlemler uygulanır. Mat yüzey elde etmek için E6 banyosu kullanılır. Malzeme yüzeyine özel ipeksi bir görünüm kazandırmak amacıyla özel additivitelerle zenginleştirilmiş bu banyolarda alüminyum profiller 8-12 dakika işleme tabi tutularak eloksale hazırlanır.
Yapılan eloksal işlemi ile aşınmaya dayanıklı üstün özelliklere sahip profiller elde edilir. Mimari uygulamalarda, istenen eloksal tabakası kalınlığı genellikle bina dışında 20-25 mikron, bina içinde 5-15 mikrondur. Bu tabakanın kalınlığı müşterilerimizin talepleri doğrultusunda değiştirilmektedir. Yine müşterilerimizin istekleri doğrultusunda eloksallenmiş alüminyum, sarı, kahverengi, siyah ve özellikle inox tonlarında renklendirilmektedir. Yapılan tespit işlemiyle eloksal tabakasının üzerindeki porlar kapatılarak, bu tabakanın kimyasal ve fiziksel etkilere dayanıklı olması, renkli ise pigmentlerini dışarı kusmaması, porlar içine kirliliklerin girmemesi sağlanır. Kaplama kalınlığı ve tespit kalitesinin ölçümünden, gerekli renk uyumu kontorlünden sonra ambalajlama yapılır. Hammadde girişinden, proses kontrole ve mamul madde çıkışına kadar tüm kontroller uzman ekibimiz tarafından geniş donanımla laboratuarımızda yapılmaktadır.

 


© 2013 Gensa Alüminyum. Tüm hakları saklıdır Gebze Ajans